Advertisement

Kino jako zwierciadło epoki – dokument o festiwalu w Cannes oraz 10 festiwalowych tytułów teraz na ARTE.TV

Czy współczesne kino ma jeszcze moc zmieniania świata? Bezpłatny serwis streamingowy ARTE.tv zaprasza na wyjątkowy dokument zaglądający za kulisy 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Film „Świat odbity w kamerze: Cannes 2024” to unikalna perspektywa na rolę twórców filmowych wobec palących problemów współczesności – od konfliktów zbrojnych po nierówności społeczne. Reżyserzy Virginie Apiou i Pierre-Henri Gibert prowadzą rozmowy z najwybitniejszymi filmowcami naszych czasów, stawiając pytanie, czy w epoce globalnych kryzysów kino powinno powrócić do swoich politycznych korzeni. Na ARTE.tv można zobaczyć też aż 10 tytułów prezentowanych podczas różnych edycji festiwalu.

Dzięki ARTE.tv Polscy widzowie mogą zobaczyć w internecie m.in. „Jedwabną opowieść” poruszającą historię relacji dwóch kobiet – ciężarnej Claire, która została sama, oraz borykającej się z utratą syna pani Melikian. Film Eleonore Faucher otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Cannes w 2004, był też nominowany do Złotej Kamery oraz został uznany za europejskie odkrycie roku przez Europejską Akademię Filmową. Kolejna pozycja, na którą warto zwrócić uwagę to obraz „Zimowe wakacje” Claude’a Millera opowiadający o dwunastolatku uciekającym w świat fantazji przed niezrównoważonym psychicznie ojcem. Tytuł ten otrzymał nagrodę Jury w Cannes w 1998 roku. Rok później to samo wyróżnienie zdobył „List” Manoela de Oliveiry. Portugalski mistrz kina z niezwykłą wrażliwością portretuje emocjonalny trójkąt, w którym ceną za dochowanie wierności mężowi staje się cierpienie wszystkich zaangażowanych osób. Odnajdziemy tu również polski akcent – na podstawie tej samej powieści Andrzej Żuławski zrealizował „Wierność” z Sophie Marceau w roli głównej. Oba dzieła, mimo różnic stylistycznych, podejmują uniwersalne tematy miłości, obowiązku i wewnętrznego rozdarcia. 

Dokument „Świat odbity w kamerze: Cannes 2024”  zabiera widzów w podróż po dwóch obliczach festiwalu w Cannes, którego kolejna edycja rusza już 13 maja. Z jednej strony to święto kina z czerwonym dywanem wymienianym trzy razy dziennie, z drugiej – arena poważnych dyskusji o odpowiedzialności sztuki wobec społeczeństwa. Film pokazuje kulisy wydarzenia, którego budżet przekracza 20 milionów euro, a hotele w ciągu zaledwie 12 festiwalowych dni zarabiają 15% swojego rocznego obrotu.

Słynny Bulwar Croisette na kilkanaście majowych dni zamienia się w wielki salon mody, urody i luksusu. Pod cieniem palm spotykają się największe gwiazdy kina, a w salach bankietowych toczy się życie festiwalowe. Za tym blichtrem kryje się jednak głębsza treść – poważne rozmowy o przyszłości sztuki filmowej i jej roli w zmieniającym się świecie. Od samego początku jego ideą była polityczna neutralność i brak zaangażowania w wielkie sprawy państw, ponieważ miał stanowić przeciwwagę dla upolitycznionego festiwalu w Wenecji. Ta geneza nabiera dziś nowego znaczenia. Czy w świecie rozdzieranym konfliktami festiwalowe laury, w tym słynna Złota Palma z 19 liśćmi z 24-karatowego złota, mają jeszcze moc wpływania na rzeczywistość? Pytanie o społeczną odpowiedzialność kina znów zyskuje na aktualności, gdy świat mierzy się z nowymi wyzwaniami politycznymi, klimatycznymi i humanitarnymi. Poprzez rozmowy z twórcami film zgłębia, jak na przestrzeni lat sztuka filmowa wykraczała poza ramy czystej rozrywki, stając się katalizatorem ważnych debat i zmian. Szczególnie poruszające są wypowiedzi irańskiego reżysera Mohammada Rasoulofa, którego film „Nasienie świętej figi” nagrodzono mimo politycznych nacisków. Ten prześladowany w swoim kraju twórca opowiada, w jaki sposób kino staje się narzędziem oporu wobec autorytarnych reżimów.

„Świat odbity w kamerze: Cannes 2024”  będzie dostępny bezpłatnie na platformie ARTE.tv do 30 września 2025 roku. To wyjątkowa okazja, by zajrzeć za kulisy jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych świata i zrozumieć, jak kino staje się zwierciadłem odbijającym najistotniejsze problemy naszych czasów – doskonałe wprowadzenie przed tegorocznym, 78. festiwalem, który odbędzie się w dniach 13-24 maja 2025 roku.

Filmy prezentowane podczas różnych festiwali Cannes dostępne na ARTE.TV:


O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej. 

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – filmy fabularne i dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce. 

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty. 

Więcej informacji i nowości: 

FB http://facebook.com/ARTEpopolsku

Instagram https://www.instagram.com/arte.tv_pl

Tik-Tok https://www.tiktok.com/@artetv_pl 

Twitter https://twitter.com/ARTEpl 

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *