„Jesteś jak Twoja mamusia!” – każdemu z nas zdarzała się sytuacja, kiedy spór wymknął się spod kontroli. Jednak spór jest ważny i towarzyszy nam w każdej dziedzinie życia od pracy, przez rodzinę oraz związek. Jak nauczyć się mądrze spierać i negocjować, aby nie dopuścić do wyniszczającej i bezsensownej kłótni? Tego dowiemy się z najnowszej książki psychologa oraz trenera biznesu Tomasza Kalko, „Sztuka mądrego sporu”, gdzie autor pokazuje jak sprawdzone w biznesie strategie, można z sukcesem zastosować w życiu prywatnym.
Mądry spór musi być elementem każdej zdrowej relacji
Różnice zdań w związku czy w pracy są nieuniknione. Należy jednak nauczyć się te różnice w konstruktywny sposób doceniać i znajdować optymalne dla obu stron rozwiązanie kłopotliwej sytuacji.
Według Tomasza Kalko kłótnia niszczy relacje, mądry spór je umacnia. Jak odróżniać jedno od drugiego? Jak nie unikać sporu, a jednocześnie nie doprowadzać do kłótni? Jak w trudnych sytuacjach zapobiegać konfliktom?
– Spór jest wartością, bo pokazuje, że nam na sobie zależy. Najlepiej widać to na przykładzie życia prywatnego. Jeżeli dwie osoby się spierają, to znaczy, że cały czas są dla siebie ważne. Musimy nauczyć się dawać prawo do inności naszemu partnerowi, naszej partnerce, to jest przejaw olbrzymiego szacunku. Psychologowie twierdzą, że gdy przystajemy się spierać, to oznacza, że jedna strona zdominowała związek, lub przestało komuś zależeć, a obie te rzeczy oczywiście są niepożądane i finalnie doprowadzą do śmierci relacji, co nie jest tożsame z rozpadem związku. Doskonale wiemy, że takie związki mogą trwać, ale nie ma w nich już partnerstwa czy szczęścia – tłumaczy Tomasz Kalko, psycholog i strateg biznesu. – Ta zasada sprawdzi się także w życiu zawodowym. Zespoły homogeniczne, które nie potrafią się spierać, rozmawiać, dyskutować, nie są w stanie zobaczyć całego spektrum problemu. Spór w organizacji jest ważnym elementem osiągnięcia przewagi konkurencyjnej – dodaje autor.
Jak się mądrze spierać, by nasze relacje na tym zyskały?
Każdy z nas pragnie aby w jego życiu nie było obrażania, fochów, cichych dni, niepewności w pracy. Negocjacje mogą być rozwiązaniem tych problemów. Niezależnie od tego, czy chcemy poprosić szefa o podwyżkę, wynegocjować korzystny kontrakt, czy przekonać nastolatka, by posprzątał swój pokój – umiejętność negocjacji przydaje się każdego dnia i w każdej sytuacji.
– Pisząc tę książkę, chciałem przekazać moje własne 25-letnie doświadczenie czytelnikom. Pragnę udowodnić, że wiele technik ze świata biznesu, czasami po niewielkiej korekcie, bardzo dobrze sprawdzi się na co dzień, chociażby w rozmowie z żoną, mężem. Namawiam m.in. do stosowania FUKO, czyli używania Faktów, Uczuć, Konsekwencji, Oczekiwań w dyskusji z partnerem, a nie klasycznego „Domyśl się”, które do niczego nie prowadzi, bo nie umiemy czytać w myślach – mówi Tomasz Kalko.
Aby mądrze się spierać i negocjować, każdy z nas powinien wiedzieć:
- Jak odróżnić przyczyny sporu od jego przedmiotu i dlaczego ta różnica jest kluczowa;
- Jak ważna w negocjacjach jest umiejętność słuchania i jak ją rozwijać;
- W jaki sposób podejmujemy decyzję i jakie mechanizmy za tym stoją;
- Jaką rolę odgrywają emocje w procesie negocjacyjnym;
- Czym różni się wpływ od manipulacji i dlaczego jedno jest etyczne a drugie nie;
- Jak skutecznie dogadywać się z trudnym partnerem negocjacyjnym, czyli jak „oswoić tygrysa”;
- Dlaczego konflikty eskalują i jak temu zapobiegać.
W życiu nie da się uniknąć sporów i konfliktów i wcale nie powinniśmy tego robić. Jednak istotne jest takie prowadzenie rozmowy, aby wynikało z niej coś dobrego dla obu stron. W mądrym sporze obie strony potrafią powiedzieć na czym im zależy oraz obie strony szukają rozwiązania, które zaspokoi ich potrzeby. Nie zawsze jest to kompromis, być może będzie to całkiem inne rozwiązanie, do tej pory niebrane pod uwagę.
– Bardzo lubię powiedzenie „Nie walcz za wszelką cenę o każdą pietruszkę”. Czasami naprawdę warto odpuścić, bo przedmiot dyskusji nie jest wart naszego wysiłku, emocji. Ale nie bądźmy zawsze tą stroną odpuszczającą. Bo wtedy zaczyna być toksycznie. Dlatego trzeba nauczyć się kiedy dany spór prowadzić i w jaki sposób. Marzysz o wakacjach w górach ale od 5 lat jeździcie nad morze, bo partner tak chce? Może to ten moment aby powiedzieć, co czujesz i czego oczekujesz? Nie walcz o każdy drobiazg w relacji, ale zadbaj o to, co jest naprawdę ważne – tłumaczy Tomasz Kalko.
W książce „Sztuka mądrego sporu” każdy rozdział zakończony jest specjalnym komiksem, który pokazuje w praktyce, jak w prywatnym życiu zastosować wymienione narzędzia. Sytuacje takie jak awans, narodziny dziecka, czy nawet korzystanie z pomocy teściowej, są tu opisane w bardzo przystępny i zrozumiały sposób.
Tomasz Kalko – Psycholog i strateg biznesu (ALK), manager, wykładowca akademicki (MBA), trener.
Posiada 25-letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołami, przeszkolił ponad 30 tys. osób. Współtwórca sukcesu firmy Blachy Pruszyński. Budował sieci dystrybucyjne o wartości ponad 2 mld zł obrotu rocznego. Praktyk, przedsiębiorca, właściciel marki szkoleniowej, mówca motywacyjny, autor publikacji prasowych.
Twórca autorskich programów szkoleniowych z zakresu przywództwa, komunikacji i sprzedaży. Autor książek, m.in. najnowszej „Sztuka mądrego sporu”. Członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców i Mentorów.
Leave a Reply