Advertisement

Inny w Kościele. Dokumenty o katolikach płynących pod prąd na ARTE.tv

Homoseksualista, kobieta-kapłan, matka dziecka poczętego z nieusankcjonowanego przez Kościół związku. Inni, ale wierzący w Boga, uważający się za katolików. Czy powinni być wykluczeni i stygmatyzowani? A może jest dla nich miejsce we współczesnej wspólnocie kościelnej? Czy ta działająca według sformułowanych przed wiekami praw instytucja jest w stanie otworzyć się na „inność” w XXI wieku? Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych, bezpłatny serwis streamingowy ARTE.tv przygotował kilka pozycji programowych, które przybliżą polskim widzom postaci płynących pod prąd katolików.

Od szokującej opowieści o przetrzymywaniu „grzesznych” kobiet, które spodziewały się dziecka spoza małżeństwa, w irlandzkich zakonach sióstr Magdalenek, przez reportaż o kulisach pracy krawca papieża, który jest gejem-katolikiem, aż po dokument o buntowniczkach domagających się święceń dla kobiet w ramach tej wiekowej instytucji. Filmy dokumentalne i reportaże dostępna na stronie internetowej ARTE.tv skłaniają do pytania, czy łamiący doktryny Kościoła i prawa pochodzące od Boga, nadal mogą przynależeć do tej instytucji.

Kapłaństwo kobiet. Zakazane powołanie 

Wiele osób postrzega Kościół katolicki jako oderwany od dynamicznych zmian obyczajowych XX i XXI wieku. Jedną z nich jest rola kobiet w tej instytucji i brak zgody na wyświęcania kobiet na kapłanów. Dokument zabiera widzów w podróż przez Stany Zjednoczone, Szwajcarię i Francję, gdzie poznajemy kobiety głośno manifestujące swoje powołanie do kapłaństwa. Jacqueline Straub, szwajcarska teolożka, od piętnastu lat pisze do papieży w sprawie wprowadzenia równości płci w Kościele. W tym samym czasie Christina Moreira, francusko-hiszpańska buntowniczka, postanowiła nie czekać na oficjalne pozwolenie – została wyświęcona w katakumbach nad Dunajem i pomimo ekskomuniki, praktykuje swoje kapłaństwo w hiszpańskiej wspólnocie. Po drugiej stronie Atlantyku Myra Brown, afroamerykańska kapłanka, prowadzi parafię liczącą 1500 wiernych, stawiając czoła zakazom z niezachwianą wiarą. Te trzy kobiety kwestionują teologiczne argumenty i sprzeciwiają się wielowiekowej tradycji Kościoła jednocześnie deklarując głęboką wiarę. Dla nich kwestia święceń kobiet stanowi pierwszy krok w kierunku szerszych zmian w Kościele: otwarcia księży na małżeństwa, zwalczania dyskryminacji ze względu na płeć oraz akceptacji związków osób tej samej płci.

Krawiec papieża 

Reportaż prezentuje postać człowieka, który od ćwierć wieku ubiera głowy Kościoła katolickiego – projektuje ubrania i akcesoria noszone podczas publicznych wystąpień papieży. Filippo Sorcinelli, ceniony za swoje unikatowe, bogato zdobione szaty liturgiczne, jest zdeklarowanym katolikiem i homoseksualistą. Uważa, że jego życie prywatne nie powinno mieć żadnego wpływu na prowadzony przez niego biznes. Do swojego salonu w Rzymie mieszczącego się opodal bram Watykanu dociera codziennie z małej miejscowości zlokalizowanej pod Rimini.  – Nigdy nie zdejmowałem miary z żadnego z papieża – ani z obecnego, ani z jego poprzedników. Wszystkie sprawy załatwiam przez zespół tzw. monsiniorów, kierujący Urzędem Papieskich Celebracji Liturgicznych. To oni przekazują mi wymiary – opowiada o kulisach swojej pracy Sorcinelli. Teraz widzowie ARTE.tv mogą dowiedzieć się jak wygląda praca krawca papieża.

Zapomniane pralnie: prawda o Magdalenkach 

Film dokumentalny przedstawia szokującą historię haniebnego procederu, stworzonego przez państwo, ale akceptowanego, a nawet wspieranego przez irlandzkie społeczeństwo. Twórcy oddali głos kobietom, które były latami zmuszane do niewolniczej pracy. Relacje te formują druzgocące oskarżenie wobec nieludzkiego systemu i tym, którzy go stworzyli. Do zakonów sióstr Magdalenek w Irlandii trafiło wbrew swojej woli 10 000 kobiet. Były to „azyle” dla tych, które dostąpiły moralnego upadku, najczęściej chodziło o pozamałżeńskie ciąże. Miejsca te były tak naprawdę obozami pracy, a podopieczne sióstr były nie tylko więzione i zmuszane do wykonywania ciężkich prac, ale też stosowano względem nich przemoc psychiczną i fizyczną. Bite oraz poniżane nie mogły liczyć na pomoc rodziny, ani instytucji. W konserwatywnej Irlandii państwo, Kościół oraz najbliżsi „upadłych kobiet”, a za takie uważano podopieczne Magdalenek, akceptowali metody stosowane przez siostry zakonne. Prowadzone przez zakon pralnie działały przez przeszło 60 lat i zaczęły znikać dopiero, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni tego typu azyl zamknięto 25 września 1996 roku. 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej. 

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – filmy fabularne i dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce. 

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty. 

Więcej informacji i nowości: 

FB http://facebook.com/ARTEpopolsku

Instagram https://www.instagram.com/arte.tv_pl

Tik-Tok https://www.tiktok.com/@artetv_pl 

Twitter https://twitter.com/ARTEpl 

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *