Energooszczędne rozwiązania do drzwi tarasowych i wejściowych

0

Wybierając drzwi do domu i na taras, zazwyczaj zwracamy uwagę na ich design, trwałość i właściwości izolacyjne. Ta ostatnia cecha nabiera szczególnej wagi w okresie jesienno-zimowym, ale w rzeczywistości jest istotna przez cały rok. Izolacyjność ma bowiem bezpośredni związek z oszczędnością energii, a tym samym z rachunkami za ogrzewanie czy chłodzenie pomieszczeń mieszkalnych. Na co zatem zwracać uwagę, przygotowując się do zakupu energooszczędnych drzwi tarasowych i wejściowych?

Energooszczędność – wymóg naszych czasów

Stolarka okienno-drzwiowa to inwestycja na lata, dlatego klienci baczniej zwracają uwagę także na energooszczędność, szczególnie że wiąże się ona z coraz większym dążeniem do tego, aby domy miały mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, a źródła ogrzewania były bardziej ekologiczne. Związane jest to m.in. ze zmianami klimatu i ich konsekwencjami, które są coraz bardziej odczuwalne – klimatycznie i gospodarczo. Owszem, okres jesienno-zimowy jest coraz cieplejszy, ale wciąż zdarzają się mroźne tygodnie. Natomiast w lecie pojawia się coraz więcej upalnych dni, co również jest argumentem za wyborem dobrej jakości, termoizolacyjnej stolarki okienno-drzwiowej. Pamiętajmy jednak, że chociaż wybór drzwi tarasowych i wejściowych jest ważny, równie istotny pozostaje sposób ich montażu. Te dwa elementy układanki (produkt i montaż) mają najważniejszy wpływ na długoletni komfort użytkowania konstrukcji okienno-drzwiowych, a także na ich energooszczędność.

Energooszczędne drzwi tarasowe – na co zwrócić uwagę?

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się tarasowe drzwi podnoszono-przesuwne – nie tylko ze względu na ich atrakcyjny design czy komfort obsługi. Równie ważny jest fakt, że są to konstrukcje bardzo szczelne, więc odpowiednio dobrany i prawidłowo zamontowany system HS będzie gwarancją energooszczędności. To ważne, ponieważ nowoczesne okna tarasowe HS mogą zajmować całą ścianę, a nawet ściany w budynku.

– Najlepsze drzwi tarasowe, takie jak popularne HS-y, nawet w najbardziej rozbudowanych i szerokich schematach drzwiowych, nadal mogą mieć dobre parametry termoizolacyjne, dlatego sprawdzą się w budynkach energooszczędnych. W ich przypadku liczy się solidna konstrukcja HS, która doskonale zatrzymuje ciepło w budynku, m.in. ze względu na bardzo dobry, grawitacyjny docisk pomiędzy ramą a uszczelkami. Oczywiście konstrukcja to jedno, ale równie ważne przy wyborze energooszczędnych drzwi tarasowych są także takie elementy, jak: dobry pakiet szybowy, rolety zewnętrzne czy ciepłe i fabrycznie konfekcjonowane progi, np. GU-thermostep 204 czy TS-50, które są dobrym rozwiązaniem problemu mostków termicznych, powstających na styku domu i tarasu. Istotny jest również profesjonalny i ciepły montaż – bez niego nawet najlepsze okno nie będzie funkcjonowało prawidłowo – mówi Piotr Kosmowski szef działu techniki i rozwoju w G-U Polska, producenta nowoczesnych systemów okienno-drzwiowych.

Dlatego, kupując drzwi tarasowe, warto postawić na doświadczoną ekipę montażową oraz sprawdzić, jaki jest współczynnik przenikania ciepła (Uw) dla upatrzonego modelu. Im niższa wartość, tym lepiej. W przypadku okien tarasowych o gabarytach powyżej 4 m2 zaleca się stosowanie modeli o Uw nie wyższym niż 0,9 W/(m²K).

„Ciepłe” szyby w tarasowych drzwiach HS

Optymalna termoizolacyjność drzwi tarasowych z dużymi przeszkleniami to podstawa, która zapewnia zachowanie odpowiedniego poziomu energooszczędności w budynku, hamując niepożądane przenikanie zimnego lub rozgrzanego powietrza z zewnątrz. Z tego powodu tak ważne są współczynniki przenikania ciepła w obrębie przeszklonych drzwi tarasowych, a więc i parametry zastosowanych pakietów szybowych. W związku z tym warto zwrócić uwagę na:

  • liczbę szyb zespolonych, np. czteroszybowe pakiety umożliwiają ograniczenie utraty energii (dla przeszklenia) nawet do 0,3 W/(m²K);
  • wypełnienie komór pakietów szybowych – zastosowanie gazów szlachetnych, takich jak argon i krypton, gwarantuje jeszcze lepsze rezultaty termoizolacyjne, ponieważ znacząco zmniejsza transmisję ciepła (w porównaniu z wypełnieniem zwykłym powietrzem);
  • ciepłe ramki dystansowe – są produkowane z materiałów dobrze izolujących i wpływają na parametry izolacyjne całego pakietu szybowego.

Drzwi do ciepłego domu

Tak jak w przypadku drzwi tarasowych dla wielu osób ważny jest design, tak w kontekście wyboru drzwi wejściowych najczęściej pojawia się hasło „bezpieczeństwo”. Jednak termomodernizując lub budując energooszczędny dom, nie powinno się zapominać o właściwościach izolacyjnych drzwi zewnętrznych. Dlatego przed zakupem zawsze warto sprawdzić i porównać parametry interesujących nas modeli. Dobrym przykładem są drzwi aluminiowe, które mogą posiadać dodatkowy wkład termiczny. Dzięki takiemu zabiegowi – niezależnie od pory roku – zapewniony jest wysoki komfort cieplny, a współczynnik przenikania ciepła w najlepszych drzwiach tego typu może wynosić nawet 0,8 W/(m²K).

– W kontekście drzwi wejściowych i ich energooszczędności równie ważny jest wytrzymały i ciepły system profili aluminiowych, który bazuje na wypełnieniach w postaci paneli z blachy aluminiowej, izolowanych grubą warstwą pianki poliuretanowej. Tak ocieplone drzwi nie wpuszczą do domu ani zimnego, ani rozgrzanego powietrza, co z pewnością pozytywnie wpłynie na rachunki za ogrzewanie czy chłodzenie pomieszczeń. Ciepłe drzwi to ważny element budynku, szczególnie jeśli prowadzą one wprost do wnętrza, bo nie ma zamykanego przedsionka czy korytarza, więc strefa wejścia jest szczególnie narażona na szybkie wychładzanie się – wyjaśnia Tomasz Czupryniak, kierownik działu badań i rozwoju, KRISHOME.

Ponadto izolacyjność i szczelność aluminiowych drzwi będą zapewnione, jeśli producent zastosuje odpowiednie uszczelki – zweryfikowane badaniem przepuszczalności powietrza dla całych drzwi. Jednak nie mniej ważne – podobnie jak w tarasowych drzwiach HS – są: ciepły próg i profesjonalnie wykonany, ciepły montaż.

Podsumowując: drzwi zewnętrzne i tarasowe z pewnością mają wpływ na ogólną charakterystykę energetyczną budynku i na rachunki za ogrzewanie czy chłodzenie. Dlatego – wraz z modą na duże i przeszklone drzwi wejściowe i wielkogabarytowe okna tarasowe HS – nieustannie rozwija się technologia produkcji. Na współczynniki przenikania ciepła i parametry izolacyjne wpływ mają różne elementy, jak np.: ciepłe ramki i progi, wysokiej jakości uszczelki, przegrody termiczne i wielokomorowe pakiety szybowe. Oferta jest na tyle bogata, że myśląc o energooszczędnym produkcie, z pewnością jest co porównywać i w czym wybierać.

G-U Polska
press box

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *