Co sprawia, że nowe inwestycje to miejsca idealne dla rodzin?

0

Rosnące wymagania klientów i nacisk położony na zrównoważony rozwój to dwa ważne czynniki determinujące sposób, w jaki planowane i prowadzone są obecnie nowe inwestycje deweloperskie. Dzięki tym trendom aktualna oferta mieszkań na rynku pierwotnym ma wiele do zaoferowania rodzinom, które szukają komfortu, bezpieczeństwa i licznych udogodnień. Czego konkretnie oczekują tacy nabywcy i jak deweloperzy wychodzą naprzeciw tym potrzebom? Sprawdziliśmy.

Nie tylko metraż i lokalizacja

Młode rodziny stanowią jedną z największych grup kupujących mieszkania na rynku pierwotnym. Jakie kryteria biorą najczęściej pod uwagę? Pierwszym jest oczywiście metraż. Jako że takie lokum ma być przestrzenią do codziennego wspólnego funkcjonowania na lata, ważne, by każdy z członków rodziny czuł się w nim komfortowo. Kolejna kwestia to lokalizacja – najlepiej spokojna okolica, przy jednoczesnej bliskości placówek oświatowych i miejsc pracy rodziców.

Rodzinom zależy ponadto na dobrym skomunikowaniu z innymi częściami miasta (dogodny dojazd zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską), dostępności sklepów, przychodni i innych lokali usługowych, ułatwiających im codzienne funkcjonowanie, a także na bliskości terenów zielonych, umożliwiających rodzinną rekreację. Ważnym atutem dla tej grupy nabywców jest też niewątpliwie nowoczesna infrastruktura powstających osiedli. Chcą bezpieczeństwa, spokoju, miłego dla oka otoczenia, dobrej drogi dojazdowej, odpowiedniej liczby miejsc parkingowych, a także wydzielonych miejsc do integracji. Cenią rozwiązania takie jak monitoring, komórki lokatorskie, place zabaw, wózkownie, praktyczne podjazdy, rowerownie, systemy smart home. Dużym atutem są dla nich przestronne tarasy lub duże balkony – wylicza Bogdan Koczy, dyrektor łódzkiego oddziału firmy PROFIT Development.

W stronę ekologii

Okazuje się, że współcześni nabywcy mieszkań coraz bardziej świadomie podchodzą do kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem i tego oczekują od deweloperów. Ci starają się uwzględniać te standardy, stąd coraz częściej na nowych osiedlach pojawiają się stacje do ładowania samochodów elektrycznych, systemy do odzyskiwania wody deszczowej, a nawet tężnie. Do budowy wykorzystywane są ekologiczne materiały, a energooszczędność staje się priorytetem przy projektowaniu budynków i instalacji. Dzięki temu nowe osiedla są bardziej przyjazne środowisku, a ich mieszkańcy mogą cieszyć się nowoczesnymi, zrównoważonymi rozwiązaniami wspierającymi komfort życia. Szczególnie ważnym elementem – z punktu widzenia ekologii i estetyki – jest dobrze przemyślana i zaprojektowana zieleń na terenie nowych inwestycji.

PROFIT Development ma aktualnie taką propozycję w swojej łódzkiej ofercie. Osiedle Nowe Złotno na Bałutach powstało przede wszystkim z myślą o rodzinach szukających spokoju, bezpieczeństwa i codziennego komfortu. Lokale mają zróżnicowane metraże – od 29 do 99 mkw. Największe to pięciopokojowe propozycje. Główne atuty inwestycji to modernistyczna architektura, cisza, przestronność mieszkań i wygodna komunikacja z centrum. Rodziny doceniają estetyczny zielony dziedziniec, spore balkony i zielone tarasy, a także zapewniające codzienny komfort lokale usługowe zlokalizowane na parterze budynków – dodaje Bogdan Koczy.

Co z rządowym wsparciem dla rodzin?

Wydaje się, że oferta mieszkaniowa dla rodzin w najbliższych miesiącach będzie w pewnym stopniu zależeć od ostatecznych losów „Kredytu na start”, który ma zastąpić funkcjonujące dotychczas programy „Bezpieczny Kredyt 2%” i „Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy”. Zgodnie z założeniami opłata do kredytu na mieszkania wzrasta wraz z liczbą osób w gospodarstwie domowym, będzie więc najwyższa w przypadku rodzin wielodzietnych. Nadal jednak nie ma jasnych deklaracji, czy program w ogóle ruszy, bo nie ma co do niego zgody wśród rządzących. Pojawiają się głosy, że zostanie uruchomiony w połowie stycznia 2025 r. Inni twierdzą jednak, że nie będzie go wcale.

Praktyka pokazuje, że wprowadzanie mieszkaniowych programów wsparcia nierzadko destabilizuje rynek, skutkując wzrostem cen i szybkim przetrzebieniem oferty. Może się okazać, że bez odpowiednich regulacji „Kredyt na start” nie będzie dla rodzin realną pomocą. Z kolei, jeśli nie zostanie uruchomiony, wraz z nowym rokiem ceny mieszkań i tak mogą pójść w górę. Planując zakup rodzinnego lokum, warto więc rozważyć dokonanie transakcji już teraz, póki ceny utrzymują się na stabilnym poziomie a oferta pozostaje zróżnicowana.

Podsumowując – wysoki standard mieszkania, bezpieczeństwo, optymalny metraż, dogodna lokalizacja i atrakcyjna, zadbana infrastruktura towarzysząca, to główne priorytety rodzin poszukujących idealnego M. Już teraz na rynku dostępne są oferty spełniające te wymagania. Deweloperzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnych rodzin, proponując im nowoczesne mieszkania, zaprojektowane z myślą o komforcie i funkcjonalności na lata.

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *